Güneş

Kategori:

Güneş HaritasıÜlkemiz, coğrafi konumu nedeniyle, yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip olması bakımından çok şanslıdır. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan, Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na (GEPA) göre, yıllık toplam güneşlenme süresi 2.737 saat, (günlük toplam 7,5 saat) yıllık toplam gelen güneş enerjisi 1.527 kWh/m2.yıl (günlük toplam 4,2 kWh/m2) olduğu tespit edilmiştir.

GÜNEŞ ENERJİSİ NEDİR

Güneş enerjisini üç yol ile kullanabiliriz, 1. Pasif ısı. Güneşten bize doğal olarak ulaşan ısıdır. Bina tasarımında dikkate alınabilir, böylece daha az ilave ısı gerekir. 2. Elektrik üretimi. Fotovoltaik (PV) ve Odaklanmış Güneş Enerjisi (CSP) 3. Güneş Termal. Burada güneş ısısı su ısıtmada kullanılır. Biz 5enerji olarak, hem 1 MW’a kadar lisanssız, hem de 1 MW üzeri lisanlı Fotovoltaik (PV) uygulama hizmetini vermekteyiz

PV SİSTEMLERgemeblgler

PV, elektrik üreten solar paneller için kullanılan teknik kelimedir ve güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür. PV sistemler, güneş radyasyonunu elektrik enerjisine dönüştürmede hücreler kullanır. Hücre, bir veya iki yarı-iletken materyalden oluşur. Işık, hücre üzerine geldiğinde, tabakalar boyunca eketrik akımı üreten bir alan oluşur. Işık yoğunluğu ne kadar büyük ise, o kadar büyük elektrik akımı olur. PV hücrelerinde kullanılan en yaygın yarı iletken madde silikondur. PV sistemleri, bulutlu havada da elektrik üretebilir. Hatta, az bulutlu günlerde, güneş ışığının yansıması nedeni ile, tam açık günlere göre daha fazla elektrik üretebilir. Konutlar ve işyerleri için PV ekonomikliği, sadece güneş kaynağına değil, eş zamanlı olarak elektrik fiyatına ve teşviklere de bağlıdır.

ŞEBEKE BAĞLANTILI (ON-GRID) KONUT SİSTEMLERİ

Gelişmiş bölgelerde, konutlar ve işyerleri için kullanılan en yaygın yöntemdir. Yerel şebekeye bağlantılı olarak, üretilen fazla elektriğin, yerel elektrik kurumuna satılmasına imkan verir. Güneş yok iken elektrik üretilememesi durumunda, şebekeden elektrik alınmasını mümkün kılar. Bir invertör ile, DC akım AC akıma evrilir..

gemaaylıkŞEBEKE BAĞLANTILI (ON-GRID) GÜÇ SİSTEMLERİ

Tek bir noktada, büyük miktarda elektrik üretebilen şebeke bağlantılı sistemlerdir. Ölçekleri birkaç yüz kW ile birkaç MW arasındad değişir. Bu tür uygulamaların bazıları, havaalanı terminali veya demiryolu istasyonu gibi, endüstriyel binalarda da yapılabilir. Günümüzde, şebeke bağlantılı PV uygulamaları, büyük bir pazar payına erişmiştir.

KIRSAL KESİMDE ŞEBEKE BAĞLANTISIZ (OFF-GRID) SİSTEMLER

Elektrik olmayan bu tür bölgelerde, sistem, bir kontrol birimi üzerinden aküye bağlanır. Bu sistemler, tek bir evin ihtiyacını karşılayabilec kadar küçükten başlayıp, bir kaç evi besleyebilecek şekilde tasarlanmış büyük sistemlere, tarla sulama pompalarına kadar uzanır.

HİBRİT SİSTEMLER

Bir güneş sisteminin, sürekli bir elektrik arzı sağlamak üzere bir biyokütle jenaratörü, bir rüzgar türbini veya dizel jeneratör gibi diğer güç sistemleri veya yenilenebilir enerji kaynakları ile, şebeke bağlantılı ya da bağlantısız olarak kurulan sistemlerdir

NASIL ÇALIŞIR

1- SOLAR PANELLERGSPSystem
2- DC – AC EVİRİCİ
3- KONTROL PANOSU
4- YÜK
5- ÇİFT YÖNLÜ SAYAÇ

 

5enerji olarak, proje bazlı çalışmalarımızda, müşterilerimize daha fazla kazanç sağlamak için önceliği, yerli üretim olan CSUN güneş panellerine vermekteyiz. Yine de, talep doğrultusunda veya proje maliyeti açısından faydalı görülmesi halinde, dünya markası markası olan YingLi Solar ve Axitec ile de çalışmaktayız.